Kesme Hamur Çorbası - Erişte Çorbası Tarifi ve Yapılışı

Malzeme Listesi
1 su bardağı erişte
3 su bardağı su
Yarım çorba kaşığı domates salçası
1 domates
1 çay kaşığı kırmızı tozbiber
Yarım çorba kaşığı tereyağı
Yarım çay bardağı sıvıyağ
Tuz
Facebook'tan Takip Et
Facebook'ta Paylaş Tarifi Facebok'ta Paylaşabilirsiniz.
Twitter'dan Takip Et
Twitter'da Paylaş Tarifi Twitter'da Paylaşabilirsiniz.
Favorilerime Ekle Tarifi Favori Listenize Ekleyin.
Tarifin Yapılışı
Evvelce hamurunu tedarik edelim kış için bu çorbanın hamuru hemen her evde ta güzden yapılıp kesilip kurutulur. Ve mahall-i mahsusuna konulur. İcabında da miktara göre alınıp istimâl olunur ise de; tertib ve tahrir mecmuadan maksad; mücerred silah arkadaşlarıma bir hizmet-i ciddiye olduğundan; artık çorbalık için yapılmış erişte veya kuru hamuru beraberinde bulunduramayacağı mecburi olmakla; hemen az zamanda - askerce her arzu ettiğini elde edebilecek bir tarzda mecmuamı tertip edegeldiğinden artık herhalde hamurunun tarifine lüzum göründü.

Şöyle ki: bir kaba iki yumurta kırılıp az da tuz ilavesiyle ve su ile çalkaladıkta; mezkûr mahlutu hamur edecek kadar da dakik ilavesinden sonra hamur yoğurulur. Yufkasına gelince:

Yufka açan efrad çoktur. Hemen bir tepsinin arkasında küçük küçük yumaklardan açıp ve tekrar açılan yufkayı oklavaya sarıp yufka oklava üzerinde sarılı iken tulânî oklava istikametince bıçak ile kesilir. O halde oklava da meydanda kalır. Tahminen bir buçuk parmak kadar aralık ile kesilen yufka arzanî olarak tekrar tekrar kesilir. Bu kesilen parçalardan birer kısım alıp bıçak ile kalınlığı nihayet bir kebab şişi kadar olmak üzere âdeta kıyılır. Fakat arada dakik da serpmeli ki birbirine yapışmasın. Şimdi bu kesilen parçalar hemen yan dıl’ları pek küçük olmak üzere mustatilü’ş-şekil bir hey’ete irca olunmuş olur. Ameliyat bu vechile bittikte tencerede kaynayan çorbalık et suyu içerisine mezkûr kesilmiş hamurun bir kalbur ile eleyerek dökmeli ki dakiki def’ edilmiş olsun. Hemen bu ameliyat de bittikte hamur kokusunu def’ için nihayet iki taşım kaynamalı; fakat yumurta olduğu için kabararak taşmak ihtimali de olduğundan kepçe ile yavaş yavaş da savurmalı. Şöylece bittikte tencere aşağı alınıp kâseye boşaltılır. Ve üzerinin baharatı serpilip tenavül olunur.
0 Mesaj Gönderildi.

Diğer Tarifler

Bilgi

Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize Kayıt Olmanız Gerekmektedir.